Addiktológiai konzultáció
/Lejjebb olvashatók az addiktológiai kozultációval kapcsolatos információk mind addiktológiával küzdőknek, mind hozzátartozóknak, valamint a REDWoodban dolgozó szakemberek, elérhetőséggel./
MI AZ ADDIKTÓLÓGIA?
Az addiktológia a függőségek (addikciók), árnyaltabban problémás szerhasználat kezelését célzó orvosi szakterület, amely segít a kémiai (pl.: alkoholfüggőség, drogfüggőség és gyógyszerfüggőség) és viselkedéses addikciók (pl.: munkafüggőség, játékfüggőség, társfüggőség) leküzdésében és kezelésében.
MI AZ ADDIKTOLÓGIAI KONZULTÁCIÓ?
Egy segítséget kérő és egy segítő közötti aktív, egyenrangú kapcsolat, amely során, közösen megosztott felelősséggel dolgozunk egy addiktológiai témán, az egyéni problémamegoldó képesség fejlesztésén és használatán. Egy védett, támogató közegben zajló segítő beszélgetés sorozat ez.
A konzultáció kiindulási pontja az addiktológiai probléma, azonban az állapotfelmérés során feltárt más életterületekkel is dolgozunk.
A cél mindenkinél más, szerhasználat/ problémát okozó viselkedés csökkentése, kontrollálása vagy éppen a teljes józanság elérése. A konzultáció folyamán alapvető cél a bio-pszicho-szociális területekre kiterjedő jóllét megteremtése, az életminőség javítása, a felépülés elősegítése, egy produktív életforma elérése, amely nélkülözi az önkárosító megoldások alkalmazását.
Milyen tünetekkel forduljunk addiktológushoz?
Tünetek, amelyek esetén érdemes addiktológushoz fordulni, többek között a kontrollvesztés, amikor az érintett nem képes ellenőrizni a függőségét okozó viselkedést vagy anyag használatát.
A tolerancia növekedése, vagyis amikor az adott anyagból vagy tevékenységből egyre többre van szükség ahhoz, hogy ugyanazt a hatást elérje.
Megvonási tünetek jelentkezése, amikor az érintett abbahagyja vagy csökkenti a függőséget okozó anyag használatát vagy tevékenységet. Az életvitel zavarai is jelzésértékűek, amikor a függőség befolyásolja a munkát, iskolát, kapcsolatokat vagy más fontos életterületeket.
Ha valaki a káros következmények tudatában is folytatja a függőséget okozó viselkedést vagy anyag használatát, az szintén aggodalomra ad okot.
A sóvárgás, az erős vágy vagy kényszerérzet az anyag használata vagy a tevékenység végzése iránt.
A szociális és szabadidős tevékenységek elhanyagolása is indokolhatja az addiktológiai segítség keresését.
Ha ezek közül bármelyik tünet vagy állapot fennáll, fontos felkeresni egy addiktológiai szakembert.
Az addiktológiai kezelés a függőségi viselkedés megértésén, a függőséget fenntartó tényezők kezelésén, a megvonási tünetek enyhítésén és a hosszú távú felépülés támogatásán alapul.
HOZZÁTARTOZÓI KONZULTÁCIÓ
A szenvedélybetegséget és annak káros következményeit legkorábban a hozzátartozók érzékelik és ismerik fel.
Ők azok, akik más-más módon, de ugyanúgy elszenvedik a problémás szerhasználat negatív hatásait. Sok esetben ők azok, akik előbb keresnek segítséget, mint az érintett, akiben még nem érett meg a változtatás iránti vágy. Fontos megérteni, hogy a függő egy családi rendszer része, ezért a hozzátartozók is tehetnek lépéseket a változás megindítása érdekében vagy ennek hiányában gátolhatják azt. Egy függővel való együttélés jelentősen felemészti a családtagok energiáit és sok tekintetben megnehezíti/akadályozza a normál életvitel folytatását. Ezért nem csak a függőknek, de a hozzátartozóknak is épp úgy szüksége van támogatásra, segítő beszélgetésre.
A hozzátartozói konzultáció egy több alkalmas segítő folyamat, amelyben a személy pszichés támogatása mellett közösen stratégián dolgozunk a probléma megoldására. Felmérjük a szenvedély mértékét, a hozzátartozó eszköztárát és erőforrásait, majd ennek alapján tervet készítünk arra, hogy milyen módon tudná leginkább a szerhasználót segíteni a változás megindulásában és hogyan képes e közben önmagára is vigyázni.
Nyíri Noémi
Szociálpedagógus
Addiktológiai konzultáns
Szupervízor
Autogén tréning-, és szimbólumterápiás
gyakorlat vezető
Elérhetőség:
nyiri.noemi@gmail.com
Podcast beszélgetés
Nyíri Noémivel
Átfogóan:
szakmai múltról,
tapasztalatokról,
a szerhasználat különböző aspektusairól,
"függőség" kialakulásának lehetséges okairól,
társadalmi felelősségről,
a közvetlen környezet felelősségéről,
segítségnyújtásról,
és még sok érdekességről...